Double Blue

Past winners

2016

Oarswoman and Oarsman of the Year: Roxanna Dehghan, Robert Blunt
Coxwain of the Year: Eden Cooper-Squires
The Hammond Cup – Crew of the Year: U17 Men’s 8+ and U17 Women’s 8+ – Eden Cooper-Squires, Danya Assaf, Jackie Blunt, Jessica Code, Elizabeth Fletcher, Alexandra Freeman, Anushka Tintor, Keely O’Brien, Gillian Thompson, Liam Foyle, Ian Grenville, Dane Halkiw, Basil Jancso-Szabo, Marc Macaulay, Joseph Peers, Quinten
Schmidt, Sam Zimbel
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Karen Lightheart
Golden Fleece: Jennifer Grochochinski, Elliot Hall, Rowan Rockley, Shona Rowan, Amelia Stier, Liam Vukasinovic, Hillary Watt, Helen Weston.

2015

Oarswoman and Oarsman of the Year: Alexandra Meiklejohn, Lukas Wintersperger
Coxwain of the Year: Megan Stellato
The Hammond Cup – Crew of the Year: Senior Lwt Womens 4-: Nicole Gough, Emily Richardson, Alex Meiklejohn, Kate Nay
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Gerry MacLeod
Golden Fleece: Adam Antczak, Robert Blunt, Bahram Farahbakhsh, Anne Hodkin, Bill McGuire, Marc Macaulay, Marian Nicolescu, Penny Paucha, Liam Foyle, Judy Sanz-Sole, Anushka Tintor

2014

Oarswoman and Oarsman of the Year: Geneviève Favreau, James Lyttle
Coxwain of the Year: Natalie Patterson
The Hammond Cup – Crew of the Year: U19 Women’s Pair: Sydney Payne, Evie Anguelov
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Matt Miller, Boris Kokodyniak
Golden Fleece: Brian Kapeluch, Teresa Read, Ruth Robertson, Judy Sanz-Sole, Barbara Schneider, Shona Taylor

2013

Oarswoman and Oarsman of the Year: Kristen King, Martha Coffey, Grant Sommers
Coxwain of the Year: Julie Grace
The Hammond Cup – Crew of the Year: U17 Women’s Double: Sydney Payne, Evie Anguelov
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Joel Burgon
Golden Fleece: Igor Cugali, Bettany Grieve, Elliot Hall, Tiffany Hope, Larry Marshall, Cal Miehe, Matt Miller, Victoria Muir, Dmitri Nebrat, Rebecca Orr-Thomas

2012

Oarswoman and Oarsman of the Year: Laura Sanshueza-Miller, Ben Murphy
Coxwain of the Year: Peter Robertson
The Hammond Cup – Crew of the Year: Lwt Women’s Quad: Kristen King, Alison Loosley, Nicole Geogh, Joanna Kowalowski
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Gerry MacLeod, Dmitri Nebrat, Grant Sommers
Golden Fleece: Yvonne Anguelov, Rebecca Clark, Martha Coffey, Sebastion Comette, David Kilfoyle, Joanna Kowalowski, Bernadette Slingerland

2011

Oarswoman and Oarsman of the Year: Victoria Nolan, Guy Knowles
Coxwain of the Year: Victoria Muir & Natalie Patterson
The Hammond Cup – Crew of the Year: Masters Men’s Quad: Guy Knowles, Larry Marshall, Peter Robertson, Milan Sreckovic
Jim Millar Award – Volunteer of the Year: Michael Greig
Golden Fleece: Brazen Spirits Crew, Rebecca Clark, Brian Kapeluch, David Killfoyle, Larry Marshall, Dmitri Nebrat, Brianna Petz, Jordan Tingle